Online Eurokalkulačka:
SKK
SKK
EUR
EUR
Využite akcie, ktoré vám ponúkajú partneri portálu Globaldom.sk.

  Zobraziť všetky akcie

NAJNOVŠIE

Teleskopické Multi-krídlové brány.
Máte problémy s priestorom na odsuv Vašej brány ? Riešením je systém Telescopico multi-anta ...
Nové 4K IP kamery Dahua v rozlíšení 3840x2160 px.
Nové 4K IP kamery Dahua v rozlíšení 3840x2160 px. ...
Nové IP video vrátniky Dahua.
...

NÁHODNÉ

Vodná stena
Navrhujeme a vyrábame vodné steny presne na mieru, podla požiadaviek Vášho interieru či e...
Domissimo
Montovaný dom Domissimo teraz za výnimočnú cenu 49.999 € s DPH za 98 m2 zastavanej plochy bez ...
FONTÁNA
Fontána -výtvarný prvok vo Vašom priestore. Návrh a výroba fontá na mieru. Návrhy fontán...

PONUKA PRÁCE

PRÁCU PONÚKAJÚ

Obchodný riaditeľ - Obchodný manažér
Pracovná náplň: - elektronické aukcie - verejné obstarávanie - kontakt s klientom - kalkulácie ...
Hľadáme obchodných partnerov
Naša spoločnosť je výhradným distribútorom automatických systémov Beninca pre Slovenskú republiku....
Pomocné pracovné sily
Na realizáciu Našich prác prijmeme: pomocné pracovné sily. požadujeme prax,spoľahlivosť,ochotu c...

  Zobraziť všetky ponuky


PRÁCU HĽADAJÚ

Montáž krovov striech
Hľadám prácu - montáž krovov a striech, mám niekoľko ročnú prax. Nastup možný ihneď. Len Košice a ok...
murár
Viac info na http://www.tatrastav.eu/praca...
Podlahár
Hľadám samostatných a zručných podlahárov na velkoplošne drevené parkety. http://www.podlahy-molan...

  Zobraziť všetky ponuky

ANKETA

Akým spôsobom ste financovali Vaše bývanie?

v hotovosti
49 2969(32%)

hypotékou
35.5 2185(23%)

bývam v podnájme
34 2085(22%)

iným spôsobom
35.5 2135(23%)

Hlasovalo: 9374

STAVEBNÝ TRH

stavebný trh

Spríjemnime si kúpanie

  « späť na úvodnú stránku

Spríjemnime si kúpanie

Existujú dve základné možnosti ako využiť energiu Slnka na ohrev vody v bazéne. Buď našu hviezdu „zapriahneme“ do podpory vykurovacieho systému celého domu a bazénovú vodu budeme ohrievať prípadnými prebytkami tepla alebo ju využijeme len pre bazén s tým, že si mierne predĺžime „kúpaciu sezónu“.

Slnečné kolektory sú vhodné pre ohrev vody v bazéne najmä v prípade, ak ich využijeme aj inak. Takže budú zásobovať teplou vodou zásobník TÚV alebo vykurovací systém v rámci podpory vykurovania – ideálne je, ak kolektory vyžijeme v dome komplexne.

Ohrev vody pomocou kolektorov
V prípade ohrevu bazénovej vody slnečnými kolektormi je lepším variantom bazén, ktorý je súčasťou interiéru domu. Ak využívame slnečnú energiu prostredníctvom kolektorov na „trojkombináciu“: podpora vykurovania, ohrev pitnej vody a ohrev vody v bazéne, môžeme spustiť bazén, v ktorom sa voda ohrieva výlučne pomocou kolektorov, do prevádzky približne ku koncu bežného vykurovacieho obdobia. V tomto období začínajú vznikať prebytky tepla v solárnom systéme. Kúpacia sezóna trvá približne od polovice apríla do polovice októbra. Solárny systém pre účely našej „trojkombinácie“ je vo všeobecnosti dostatočne nadimenzovaný, ak využíva päť a viac kolektorov.

Letný variant
V prípade, že plánujeme ohrievať vodu len v exteriérovom bazéne nezávisle od vykurovacieho systému v dome, je výhodné zvoliť plastové absorbéry. V porovnaní so slnečnými kolektormi sú výrazne lacnejšie, preto od nich nemôžeme očakávať extrémne tepelné výkony. Ich odolnosť voči tlaku a teplotám je obmedzená, čo však neprekáža, lebo požadovaná teplota vody v bazéne je len o málo vyššia ako teplota prostredia. Absorpčná plocha systému absorbérov má byť 50 - 100 percent z povrchovej plochy bazéna.

Tok tepla z absorbéra do okolia nie je veľký. Vďaka tomu nie je potrebný kryt absorbéra, ktorý by uberal príliš veľa slnečnej energie z povrchu zariadenia. Systém zložený len z prepojených absorbérov býva najčastejšie inštalovaný na plochú strechu. Vhodnejšie a jednoduchšie je umiestniť zostavu na mierne šikmú strechu. Ideálnymi konštrukciami na umiestnenie absorbérov sú pergoly alebo altánky. Môžeme zvoliť aj najjednoduchšie riešenie a umiestniť ich na trávnik. V tomto prípade však musíme brať do úvahy ich obmedzenú mechanickú odolnosť.

Bazénové absorbéry sa vyrábajú z nehrdzavejúcich materiálov. Preto sa môžu využívať v jednookruhových systémoch, kde chlórovaná voda z bazéna poháňaná obehovým čerpadlom preteká priamo absorbérom. Jednoducho povedané, solárny okruh nie je potrebné oddeliť od vody v bazéne. Ak máme k dispozícii filtračné čerpadlo, môžeme ho použiť i pre solárny okruh. Predpokladom funkčného systému je však dostatočný výkon čerpadla. Kolektory z umelých hmôt využívame len na letnú prevádzku bazéna. Pred prvými mrazmi z nich musíme vypustiť vodu, inak by ich poškodil ľad, ktorý by sa vytvoril v zariadení.

V prípade ohrievania vody v exteriérovom bazéne prostredníctvom plastových absorbérov, môžeme počítať s kúpacou sezónou od polovice mája do konca septembra. Všetko však závisí od poveternostných podmienok.

Tepelné straty môžeme jednoducho znížiť
Veľmi dôležitou súčasťou umelo vyhrievaných bazénov je aj systém ich prekrytia. Neslúži len na ochranu vody pred padajúcim lístím a hmyzom. Jeho primárnou funkciou je znížiť straty tepla v čase, keď bazén nepoužívame. Spoľahlivo udržiava teplotu vody v bazéne. Veď komu by sa chcelo čakať, kým sa voda dopoludnia vyhreje pomocou kolektorov alebo absorbérov na prijateľnú teplotu, len preto, že cez noc vychladla.

Stav čerpania dotácií pre domácnosti na slnečné kolektory a na kotly na biomasu
20. 4. 2010 uplynul rok, čo nadobudla účinnosť novela výnosu Ministerstva hospodárstva SR o poskytovaní dotácii, ktorá umožnila spustenie podporného programu vyššieho využitia biomasy a slnečnej energie v domácnostiach.
Za toto obdobie občania podali 2097 žiadostí, z toho 1717 na slnečné kolektory a 370 na kotly na biomasu. Od začiatku programu ministerstvo schválilo 1858 žiadostí v celkovej sume 1 823 298 €. Komisia, ktorú minister hospodárstva SR vymenoval na posudzovanie žiadostí, zatiaľ rozhodla o podpore 1531 inštalácií slnečných kolektorov a 327 kotlov na biomasu. Stále zostáva vyčlenených 6 176 702 €.
Program vyššieho využitia biomasy a slnečnej energie v domácnostiach s rozpočtom 8 mil. € bol pripravený ako jedno z opatrení vyplývajúcich zo Stratégie vyššieho využitia obnoviteľných zdrojov energie v SR, ktorú vláda schválila 25. 4. 2007 svojim uznesením č. 383/2007. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) - príspevková organizácia MH SR, ktorá bola poverená administrovaním programu, začala žiadosti prijímať 20. apríla 2009. Každý občan, ktorý splní podmienky programu o inštalácii slnečných kolektorov a kotlov na biomasu má nárok na štátnu dotáciu.
Zdroj: Ministerstvo hospodárstva SR

TEXT Vojtech Hollan
FOTO Lubomír Fuxa, Martin Schveighofer, Northern generation

Uverejnené v SaB jún 2010